سه‌شنبه، آبان ۰۹، ۱۳۹۱

ممانعت پلیس امنیت از برگزاری نماز عید قربان در تهران


خبرگزاری هرانا - پلیس امنیت تهران از برگزاری نماز عید قربان اهل سنت در برخی از نمازخانه‌های معروف اهل سنت در تهران ممانعت بعمل آورد.
بنا به گزارش سنی آنلاین، پلیس امنیتی تهران، صبح روز جمعه با حضور در مبادی ورودی برخی از نمازخانه‌های اهل سنت تهران از جمله در منطقه صادقیه و سعادت آباد، از ورود نمازگزاران به این نمازخانه‌ها برای ادای نماز عید قربان جلوگیری کرد.
تارنمای اصلاح درباره ممانعت از برگزاری نماز عید قربان در نمازخانه منطقه صادقیه چنین گزارش داده است: مقارن بامداد امروز جمعه پنجم آبانماه ١٣٩١در حالی که برابر اعلام جمعه گذشته هیأت امنا مبنی بر اقامه نماز عید، از ساعت ۵:٣٠ درهای مکان گشوده شده بود، اولین یگان از نیروهای پلیس امنیت حدود ساعت ۶ مراجعه و با اعلام اینکه انشاءالله مراسم نماز عید تا ساعت ٨:٣٠ پایان یابد، موافقت ضمنی خود را اظهارنمودند؛ دقایقی بعد یگان دیگری شامل چند دستگاه خودرو گشتی با مسدود کردن خیابانهای منتهی به مکان، رویه متفاوتی را در پیش گرفتند.
متعاقب آن، قبل از ساعت ۶:۳۰‌‌ همان یگان اول ابلاغ نمودند که لازم است درهای مکان بسته شود.

هیأت امنا با بیان اینکه برابر اطلاع رسانی‌های به عمل آمده صد‌ها نمازگزار در مسیر هستند و امکان بستن در‌ها در این ساعت وجود ندارد، از پذیرش پیشنهاد پلیس امتناع نمودند و مقرر شد نمازگزاران به اماکن دیگر هدایت شوند و به این ترتیب پس از ممانعت سه سال متوالی اخیر از نماز عید فطر، برای اولین بار از نماز عید قربان نیز ممانعت شد.
این در حالی است که اهل سنت تهران از داشتن حتی یک مسجد نیز محروم هستند و مکانهایی که در آن نماز را اقامه می‌کنند، منازل استیجاری بوده که از آن‌ها به عنوان "نمازخانه" استفاده می‌کنند.
گفتنی است پس از ممانعت ذکر شده، نمازگزاران اهل سنت مجبور شدند نماز عید قربان را به صورت مخفیانه در برخی منازل دیگر برگزار نمایند.
بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:
•    اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می‌باشد.
•    بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.
•    بند ۱ و ۲ ماده ۲ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: اشخاص متعلق به اقلیت‌ها حق دارند در نهان و به طور علنی، آزادانه و بدون مداخله و یا هر شکل از تبعیض، از فرهنگ خاص خود بهره‌مند و برخوردار شوند، دین خود را اعلام و به آن عمل کنند و به زبان خاص خود سخن بگویند و به صورتی موثر در زندگی فرهنگی، دینی، اجتماعی، اقتصادی و عمومی شرکت کنند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر