دوشنبه، فروردین ۰۵، ۱۳۹۲

وزیر امورخارجه آمریکا خواهان آزادی کشیش سعید عابدینی شد


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا، خواهان آزادی فوری سعید عابدینی، کشیش ایرانی - آمریکایی محبوس در ایران شده است.
سعید عابدینی حدود شش ماه پیش به اتهام تشکیل کلیسای‌های خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی دستگیر و سپس به هشت سال حبس تعزیری محکوم شد.
به گزارش « محبت نیوز» منابع خبری گزارش دادند، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز جمعه (دوم فروردین) طی بیانیه‌ای اعلام کرد از دریافت گزارش‌های مبنی بر اینکه آقای عابدینی در زندان متحمل آزار و اذیت‌های جسمی و روحی شده است، ابراز نگرانی کرد.

وی افزود: «عدم رعایت حقوق قانونی در پرونده آقای عابدینی و این که ایران همچنان از دسترسی کنسولی مقام‌های سوئیس که حافظ منافع ایالات متحده در ایران است به او خودداری می‌کنند من را نگران می‌کند.»
جان کری در عین حال از این خبر که پزشکان، سعید عابدینی را معاینه کرده‌اند، استقبال کرده است.
سعید عابدینی مهرماه سال گذشته در حالی که به گفته همسرش «برای دیدار خانواده خود و تأسیس یک پرورشگاه» به ایران رفته بود، بازداشت شد. ناصر سربازی، وکیل مدافع وی، هشتم بهمن‌ماه اظهار کرد که موکلش به هشت سال زندان محکوم شده است.
کشیش سعید عابدینی ۳۴ ساله متأهل و صاحب دو فرزند است، وی در نامه‌ای که چند هفته پیش نوشته بود، اظهار کرده بود که در زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به خاطر باور دینی‌اش به او اجازه درمان نیز داده نشده است.
اواخر بهمن‌ماه بیش از ۸۰ نماینده کنگره آمریکا از جان کری خواسته بودند تا برای آزادی سعید عابدینی از هیچ تلاشی دریغ نکند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر