سه‌شنبه، اسفند ۲۹، ۱۳۹۱

ابراهیم فیروزی، شهروند مسیحی در تهران بازداشت شد

خبرگزاری هرانا - ابراهیم فیروزی، شهروند مسیحی ساکن تهران از سوی نیروهای امنیتی در ۱۷ اسفند ماه سالجاری در تهران بازداشت شد. 

به گزارش محبت نیوز، «ابراهیم فیروزی» ۲۸ ساله از نوکیشان مسیحی است که برای چند روز ناپدید شده بود و خانواده و دوستان وی هیچ اطلاعی از وضعیت او نداشتند. نگرانی و بی‌خبری خانواده ابراهیم از وضعیت وی آنجا بیشتر شد که حتی تماس با دوستان و مراجعه به محل کار ایشان برای اطلاع از وضعیتش، راه به جایی نداشت و فقط گفته شده که او در هنگام مراجعه به محل کارش توسط تعدادی از افراد لباس شخصی در خیابان بازداشت شده است. 

خانواده این نوکیش مسیحی پس از مراجعه به برخی از مراکز مثل اورژانس و کلانتری‌ها که احتمال می‌رفت خبری از وضعیت او داشته باشند، مطلع می‌شوند که فرزندشان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. جستجو برای یافتن «ابراهیم» نتیجه داد و در ‌‌نهایت پدر او موفق شد تا با فرزندش آنهم در محل دادسرای رباط کریم ملاقاتی کوتاه با وی داشته باشد. ملاقاتی که در آن ابراهیم با لباس زندان و موهای تراشیده حاضر شده بود. 


با پیگیری‌های خانواده، از سوی مقامات و یا مسئولین امنیتی در خصوص دلایل بازداشت مجدد «ابراهیم» هیچ توضیحی داده نشد، اما یک مقام مسئول در دادسرای رباط کریم به صورت غیررسمی به پدر ایشان گفته است که موضوع بازداشت فرزندش مرتبط با بازداشت شدگان کریسمس ۲۰۱۲ در تهران بوده است. در جشن کریسمس گذشته در مورخ هفتم دی ماه ۱۳۹۱ بیش از ۵۰ نفر از نوکیشان مسیحی توسط نیروهای امنیتی لباس شخصی بطور موقت بازداشت می‌شوند. این حادثه همچنین منجر به بازداشت کشیش «ورویر آوانسیان» از ایرانیان ارامنه مسیحی می‌شود، کشیش «ورویر» سرانجام پس از ۱۵ روز بازداشت و بازجویی و به خاطر شرایط و وضعیت بد جسمانی، ایشان بطور مشروط و با سپردن وثیقه سند ملکی بیش از ۱۵۰ میلیون تومان در روز پنجشنبه مورخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۱ از بازداشتگاه زندان اوین بطور موقت آزاد می‌شود. 

نوکیش مسیحی «ابراهیم فیروزی» در حالی در آستانه سال نو خورشیدی در زندان به سرمی‌برد که پیش از این وی در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۸۹ (۱۱ ژانویه ۲۰۱۱) نیز بازداشت و پس از ده ماه حبس بطور مشروط آزاد شده بود. بازداشت وی در آن تاریخ برابر بود با موج دستگیری و بازداشت بیش از ۶۰ تن از نوکیشان مسیحی در تهران و دیگر شهرستانهای ایران، که در آن بین باید از کشیش «فرشید فتحی» نام برد که به حکم دادگاه انقلاب به شش سال حبس محکوم و همچنان در زندان اوین بسر می‌برد. 

در آن زمان پرونده «ابراهیم فیروزی» در شعبه ۱۰۲ دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان رباط کریم، به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، اهانت به مقدسات اسلام و اقدام علیه امنیت ملی به جریان افتاد و نامبرده طبق ماده ۵۰۰ قانون مجازات‌های اسلامی، طی رای دادگاه به تحمل (۱۰) ماه حبس محکوم و این حکم به ایشان ابلاغ گردید. وی همچنین زمانی که برای انجام محاکمه در دادگاه انقلاب شهرستان رباط کریم به کلانتری آن شهر منتقل شده بود در آنجا توسط یکی از افسران مورد ضرب و شتم قرار گرفت. «ابراهیم» در دادگاه انقلاب در حالی محاکمه شد که نامبرده بدلیل شرایط مالی قادر نبوده تا در جریان دادگاه برای خود وکیلی بگیرد. 

بر اساس حکم دادگاه و به استناد و اختیارات حاصله از ماده ۲۵ قانون مجازات‌های اسلامی ضمن احتساب ایام بازداشت قبلی تا نصف از محکومیت حبس ایشان را برای مدت ۳ سال بطور مشروط صادر و اعلام نمود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر