یکشنبه، مرداد ۰۹، ۱۳۹۰

اجرای حکم چهار سال و نیم زندان محسن صادقی‌نور از شهروندان زرتشتی

محسن صادقی‌نور پایه گزار انجمن اشویی ایران و کوشنده سیاسی و فرهنگی برای گزراندن و اجرای حکم ۴سال و ۶ ماه زندان خود به زندان اوین رفت.
محسن صادقی‌نور از شهروندان زرتشتی روز ۸ مرداد ماه بعد از احضار به دادسرای مستقر در زندان اوین برای اجرا و سپری کردن دوران محکومیت خود بازداشت شد.

آغاز دوران محکومیت سما نورانی دانشجوی محروم از تحصیل بهائی

سما نورانی، شهروند بهائی اهل شیراز و دانشجوی محروم از تحصیل بهائی، جهت اجرای حکم یک‌سال حبس خود، راهی زندان اوین شد.
سما نورانی، شهروند بهائی اهل شیراز و دانشجوی محروم از تحصیل بهائی، جهت اجرای حکم یک‌سال حبس خود، راهی زندان اوین شد.

شنبه، مرداد ۰۸، ۱۳۹۰

احضار شهروند بهایی اهل میاندوآب در ارتباط با دانشگاه بهایی

طاهر مقصودی شهروند بهایی اهل میاندوآب در ارتباط با دانشگاه علمی بهایی، در روز چهارشنبه ۵ مرداد ماه احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.
در پی هجوم گسترده، احضارهای پیاپی و بازجویی های اساتید و افراد مرتبط با دانشگاه علمی بهایی، در روز سه شنبه ۴ مرداد ماه  با طاهر مقصودی تماس گرفته شد و وی را برای بازجویی در روز ۵ مرداد ماه، به اداره اطلاعات میاندوآب احضار کردند.

یک درویش گنابادی از زندان به تبعید گاه رفت

یک درویش گنابادی از زندان به تبعید گاه رفت چاپ فرستادن به ایمیل
عبدالرضا کاشانی از دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی از زندان  وکیل آباد مشهد راهی  تبعید گاه شد.
به گزارش خبرنگار سایت مجذوبان نور این درویش گنابادی که به 5 ماه حبس تعزیزی و 50 ضربه شلاق  و یک سال تبعید به شهرستان نهبندان محکوم شده بود پس از اتمام دوران محکومیت زندان و تحمل 50 ضربه شلاق ، راهی تبعیدگاه شد .

جمعه، مرداد ۰۷، ۱۳۹۰

احضار تلفنی فاطمه بختیاری، شهروند بهایی ساکن سنندج به ستاد خبری

خبرگزاری هرانا - فاطمه بختیاری، شهروند بهایی ساکن سنندج به ستاد خبری وزارت اطلاعات در این شهر احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، این احضار در دو جلسه چند ساعته صورت پذیرفته و سوالاتی به شکل شفاهی و کتبی در خصوص جامعهٔ بهائی سنندج و شخص ایشان شده است. بازجویی‌های مذکور با تهدید و اعمال فشار روانی همراه بوده است. خانم بختیاری در این بازجویی‌ها وادار شده به چندین پرسشنامه کتبی در خصوص خود و اطرافیان خود پاسخ دهد و در ‌‌نهایت نیز از وی خواسته شده تا تعهد نامه‌ای کتبی را امضا کند که خانم بختیاری از امضای این تعهد نامه خودداری کرده است.

گفت‌وگو با سخنگوی جامعه جهانی بهایی، در مورد اتهامات ۱۱ شهروند بهایی بازداشت‌شده در ایران

با گذشت بیش از دو ماه از بازداشت ۱۱ تن از شهروندان بهایی در ایران، اکنون بازداشت‌شدگان به به اقدام علیه امنیت ملی و جمهوری اسلامی متهم شده‌اند. اتهامی که به گفته جامعه جهانی بهایی، مرتبط با فعالیت در مؤسسه آموزش عالی بهائیان است.
پدیده ثابتی، سخنگوی جامعه جهانی بهایی، روز پنجشنبه در گفت‌وگو با رادیو فردا، ضمن متهم شدن بازداشت شدگان به اقدام علیه امنیت ملی، دلیل این اتهام را فعالیت آنها در «آموزش عالی بهائیان» ذکر کرده است.
مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی ایران هنوز در مورد اتهام این افراد اطلاع‌رسانی نکرده و به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

پنجشنبه، مرداد ۰۶، ۱۳۹۰

یك كارشناس ادیان گسترش مسیحیت در كشور را خطری جدی دانست

خبرگزاری سپاه پاسداران (فارس) به نقل از یک کارشناس ارشد ادیان می گوید: «خطر گسترش مسيحيت تحريف يافته ! بيش از عرفان‌هاي نوظهور و شيطان‌گرايی است »
به گزارش «محبت نیوز» آژانس خبری مسیحیان ایران ، آخوند "هادي جهان‌گشا" در همايشی تحت عنوان بصيرت، مهدويت و جهاد اقتصادي در قم ضمن اشاره به اینکه غرب با انتشار كتاب‌ و تبليغ عرفان‌هاي كاذب به دنبال منحرف كردن دين در جامعه ايران است گفت: «با این حال گسترش مسيحيت تحريف شده داراي اثرات بيشتري است» .

ممانعت از مرخصی صهبا رضوانی، شهروند بهائی

صهبا رضوانی، شهروند بهائی، که در زندان اوین دوران محکومیت خود را می گذارند، بیش از دو سال است از حق مرخصی محروم است.
مسئولین زندان اوین اجازه مرخصی و آزادی مشروط را به صهبا رضوانی، شهروند بهائی ساکن سمنان، که در زندان اوین دوران محکومیت خود را می گذارند، نمی دهند.
به گزارش سامانه «خانه حقوق بشر ایران»، به صهبا رضوانی شهروند بهائی ساکن سمنان که در حال گذراندن محکومیت خود در بند زنان زندان اوین می باشد بیش از دو سال است اجازه مرخصی داده نشده و مسئولین ذی ربط، قانون حق مرخصی را شامل حال وی نمی دانند.

نقش بهائیت در فتنه ۱۳۸۸؛ کتابی برای جعل واقعیت

فرهاد ثابتان، به تشریح دیدگاه جامعه بهائی نسبت به دستگیری‌های گسترده بهائیان در ماه‌های اخیر و انتشار کتابی تحت عنوان «نقش بهائیت در فتنه ۱۳۸۸»، پرداخت.
فرزان فرامرزی: یکم خرداد ماه ۱۳۹۰، نیروهای امنیتی ایران با یورش به خانه شماری از بهائیان ایران، ۳۰ تن از آنان را بازداشت کردند. در جریان یورش نیروهای امنیتی به خانه بهائیان، خانه های آنان مورد تفتیش قرار گرفته، کتاب ها و بخشی از اموال شخصی آنان مصادره شد و دستگیر شدگان در شهرهای شیراز، کرج و تهران به بازداشتگاه های مختلف منتقل شدند.

اعتصاب غذای سه زندانی اهل حق در زندان یزد

هند علی محمدی٬ بخش علی محمدی و عبادالله قاسم زاده سه زندانی اهل حق هستند که در زندان یزد طی روزهای گذشته دست به اعتصاب غذا زده و همچنان در اعتصاب به سر می‌برند.
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» سهند علی محمدی٬ بخش علی محمدی و عبادالله قاسم زاده در اعتراض به آن‌چه عدم اطلاع از دلیل دادگاهی مجدد خود عنوان شده، از روز شنبه یکم مرداد ۱۳۹۰ دست به اعتصاب غذا زده اند.
سهندعلی محمدی٬ بخش علی محمدی و عبادالله قاسم زاده از اهالی روستای اوچ تپه از توابع شهرستان میاندوآب هستند که در پی درگیریهای سال ۱۳۸۳ بین نیروی انتظامی و جمعی از پیروان اهل حق در این شهر دستگیر و پس از محاکمه هر کدام به تحمل ۱۳ سال حبس و تبعید به زندان یزد محکوم شدند.

اخبار کوتاه از بهائیان

 زندانی شدن خانم سمیرا یوسفی (سمیعی)
در ۸ خرداد ۱۳۹۰ (۲۹ مه ۲۰۱۱)، خانم سمیرا یوسفی (سمیعی) ساکن ساری، که در ۲۴ آذر ۱۳۸۸ (۱۵ دسامبر ۲۰۰۹) دستگیر و در ۷ دی ۱۳۸۸ (۲۸ دسامبر ۲۰۰۹) پس از ارائۀ وثیقه به ارزش ۵۰ میلیون تومان (حدود ۵۰۰۰۰ دلار آمریکا) آزاد شده بود، برای آغاز کردن دوران یک سالۀ محکومیت خود زندانی شد.

آموزش دادن بهائیان به جوانان شان «توطئه ای» علیه کشور است

    ژنو، ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۱ (سرویس خبری جامعۀ جهانی بهائی) – یازده بهائی ایرانی در ارتباط با اقدامی برای آموزش عالی به اعضای جوان جامعه که از دانشگاه محروم شده اند، بنا بر گزارش ها، اکنون حدود ۹ هفته پس از دستگیری شان، مورد اتهاماتی قرار گرفته اند.

خبرگزاری هرانا - بنا بر گزارش های منتشر شده، اتهام های یازده نفر از بهاییان ایران که حدود ۹ هفته پیش دستگیر شده بودند، اعلام شده است.

این افراد از مدیران و کارکنان یک موسسه آموزش عالی نیمه حضوری و آنلاین بودند که با هدف تامین نیازهای تحصیلی جوانان بهایی که بعد از انقلاب از ورود به دانشگاه های دولتی محروم بوده اند، تاسیس شده است.

گزارش از آخرین وضعیت حقوقی و سلامت جسمانی واهیک آبراهامیان در زندان همدان

سه‌شنبه، مرداد ۰۴، ۱۳۹۰

دوشنبه، مرداد ۰۳، ۱۳۹۰

اعتصاب غذای سه زندانی اهل حق در زندان يزد

سه تن از زندانيان اهل حق محبوس در زندان يزددست به اعتصاب غذا زده اند.
به گزارش موکريان و به گفته نزديکان اين افراد، سهند علی محمدی٬ بخش علی محمدی و عبادالله قاسم زاده در اعتراض به آنچه عدم اطلاع از دليل دادگاهی مجدد خود عنوان شده، از روز شنبه يکم مرداد ۱۳۹۰ دست به اعتصاب غذا زده اند.

تداوم بازداشت نسیم صمیمی، شهروند بهایی، در ساری

با گذشت بیش از ۱۰ روز از بازداشت نسیم صمیمی (نوروزیان)، شهروند بهایی ساکن شهر ساری، وی همچنان در سلول انفرادی بازداشتگاه کچوئی به‌ سر می‌برد.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، این درحالی است که در این مدت، وی تنها دوبار با خانواده‌اش تماس تلفنی داشته و یک‌بار در تاریخ اول مرداد موفق به ملاقات با خانواده‌اش شده است.

ایقان شهیدی، شهروند بهایی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد

خبرگزاری هرانا - ایقان شهیدی شهروند بهائی و دانشجوی محروم ار تحصیل در دادگاه بدوی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، دادگاه این دانشجوی محروم از تحصیل بهائی در هفتم تیرماه ۱۳۹۰ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.
ایقان شهیدی در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۸۸ و در پی بازداشت گسترده فعالین حقوق بشر بازداشت و به بند ۲ الف سپاه در زندان اوین منتقل شده بود. او در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۹ با تودیع وثیقه آزاد شد.

اعدام برای ۶ عضو گروه سلفی ها


پس از گذشت دو سال از ترور ماموستا محمد شیخ‌الاسلام، نماینده کردستان در مجلس خبرگان رهبری توسط افراد مسلح ناشناس در سنندج، شش نفر از  افرادی که گفته می شود عضو گروه افراطی "سلفی ها" هستند به اتهام دست داشتن در این ترور از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شدند.

اطلاعیه دفتر روابط عمومی انجمن متفکران و محققان

با سلام
در پی انتشار خبر دستگیری استاد ایلیا (رهبر جمعیت اِل یاسین و مسوول انجمن متفکران و محققان ایران ) خانم دکتر کی نژاد، سخنگوی جمعیت در انگلستان درباره ی صحَت این خبراعلام کرد که خبر درست است و استاد ایلیا به همراه تعدادی از اعضای انجمن متفکران و محققان ایران دستگیر شده اند اما ساعاتی بعد از بازداشت کلیه ی دستگیرشدگان آزاد شده اند.

یکشنبه، مرداد ۰۲، ۱۳۹۰

دو شهروند بهایی در اصفهان بازداشت شدند

در ادامه هجوم نیروهای امنیتی به مرتبطین دانشگاه آنلاین بهائیان، نیروهای امنیتی در دو روز گذشته به منزل ۳ نفر از شهروندان بهایی مرتبط با این دانشگاه به نامهای فلورا مسعود، فاران حسامی و سامان مباشر هجوم برده و اقدام به تفتیش و ضبط بعضی از وسایل آن‌ها نمودند.

تخریب زیارتگاه پیروان آئین یاری (اهل حق) در کرمانشاه

نیروهای امنیتی در طی هفته گذشته ساختمان نیمه کارهٔ زیارتگاه «سید فرخ» از اماکن زیارتی مردم اهل حق (یارسان) را تخریب کردند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زیارتگاه که در روستای خوبیاران جلالوند از توابع استان کرمانشاه واقع است با هزینه اهالی منطقه ترمیم شده بود.

گروگان‌گرفته شدن یک شهروند بهائی توسط وزارت اطلاعات

نسیم صمیمی، شهروند بهائی، ساکن قائمشهر که به اتهام داشتن مسئولیت در موسسه آموزشی آنلاین از روز ۲۲ تیر ماه بازداشت شده است، در بازداشتگاه انفرادی کچویی ساری نگهداری می شود.
اطلاعات قائمشهر، آزادی نسیم صمیمی (نوروزیان) شهروند بهائی، را منوط به معرفی مسئول موسسه آموزشی آنلاین در این شهر دانسته.

آیا بهائیان در ایران تبلیغ می کنند؟

torre_taghizadeh. نامه هفتم جناب عنایت الله سنایی همسر مهندس طره تقی زاده که به اتهام تبلیغ علیه نظام محکوم به 22 ماه حبس تعزیری شدند و هم اکنون دوران محکومیت خود را در زندان شهرستان ساری می گذرانند.

شنبه، مرداد ۰۱، ۱۳۹۰

دستگیری شاگردان ایلیا و اعضای انجمن متفکران و محققان ایران

در چهارمین روز از دستگیری شاگردان ایلیا «میم» تعداد دیگری از پیروان ایلیا و از اعضای انجمن متفکران و محققان ایران دستگیر و روانۀ بازداشتگاه شدند. اسامی بعضی از دستگیر شدگانی که تا این ساعت قطعی شده اند عبارتند از :
مهوش پايدارنيا، سامان مختاري، پانته آ بهرام نياكان و مهران بيات

دو شهروند بهایی در اصفهان بازداشت شدند

در ادامه هجوم نیروهای امنیتی به مرتبطین دانشگاه آنلاین بهائیان، نیروهای امنیتی در دو روز گذشته به منزل ۳ نفر از شهروندان بهایی مرتبط با این دانشگاه به نامهای فلورا مسعود، فاران حسامی و سامان مباشر هجوم برده و اقدام به تفتیش و ضبط بعضی از وسایل آن‌ها نمودند

جمعه، تیر ۳۱، ۱۳۹۰

احضار و بازجویی سما رئوفی، شهروند بهائی ساکن سنندج

سماء رئوفی، از شهروندان بهایی ساکن سنندج، روز ۲۸ تیرماه طی تماس تلفنی به ادارهٔ اطلاعات این شهر احضار شد. بنابر گزارش رسیده در هفته‌های اخیر ده‌ها نفر از بهائیان سنندج به وزارت اطلاعات احضار شده‌اند.

رشد کلیسای ایران؛ در آرامش روحانی یا در جنجال خبری؟

با درج اخبار تحریک آمیز و غلوهای خبری در مورد ابعاد فعالیتهای تبلیغاتی و بشارتی مسیحی در ایران فقط  مستندات لازم به بهانه جویان برای اذیت و آزار هرچه بیشتر هموطونان مسیحی داده میشود و بس .
چندی قبل یکی از سایتهای مسیحی ایران در خبری به نقل از یک خبرگزاری مسیحی نوشت که ؛ آقای " کن لگات " از سازمان خدماتی " ورلد سرو " در کانادا می گوید : " ما فکر می کنیم با توجه به شرایط  این فرصت شگفت انگیزی است که  "انجیل " را در دسترس جوانان ایرانی قرار دهیم ؛ ایران هم کشور جوانی است و جوانان این کشور به طرز خارق العاده ای پذیرای پیغام  و تعالیم انجیل هستند. به گفته وی این سازمان همچنین تصمیم دارد تا 10 هزار انجیل و مزامیر را به ایران فرستاده و در آنجا به دست مسیحیان برساند !

بازداشت تعدادی از بهائیان ساکن روستای کتا

طی سه هفتهٔ اخیر، ماموران امنیتی با هجوم به زمین‌ها منازل شهروندان بهایی روستای "کتا"، از توابع شهرستان یاسوج، تعداد زیادی از ایشان را بازداشت کردند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، ماموران امنیتی بدون ارائهٔ حکم قضایی، تعداد زیادی از شهروندان بهایی ساکن روستای کنا را دستگیر کردند.

گفته می‌شود گروهی از بازداشت شدگان به شیراز منتقل شده اما از محلی که باقی افراد در آن محبوس‌اند،

پنجشنبه، تیر ۳۰، ۱۳۹۰

گرایش به مسیحیت در بین اعضا خانواده مقامات جمهوری اسلامی

یکی از جدی ترین دغدغه های امروز دستگاه روحانیت جمهوری اسلامی گرایش گسترده ایرانیان به مسیحیت است که دامنه آن به مقامات، مسئولان و اعضای خانواده آنان در داخل و خارج از کشور نیز رسیده است.
محمد نوری‌زاد کارگردان، فیلمنامه‌نویس و روزنامه‌نگاریست که تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 در ایران ازحامیان پر و پا قرص رهبر جمهوری اسلامی بود و پس از انتخابات به صف منتقدان سرسخت حکومت پیوست و به دلیل نامه‌های سرگشادهٔ انتقادی خطاب به علی خامنه‌ای دستگیر و شکنجه شد. وی در تازه ترین وب نوشته خود دست به افشاگری کم نظیری زده است.

کلیپ حقوق بشر چیست؟


چهارشنبه، تیر ۲۹، ۱۳۹۰

تخریب زیارتگاه پیروان آئین یاری (اهل حق) در کرمانشاه

 نیروهای امنیتی در طی هفته گذشته ساختمان نیمه کارهٔ زیارتگاه «سید فرخ» از اماکن زیارتی مردم اهل حق (یارسان) را تخریب کردند

صدور حکم اعدام برای شش فعال مذهبی کردستان

شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی محمد مقیسه، برای شش فعال مذهبی کرد، به اتهام "اقدامات تروریستی" و "عضویت در گروه سلفی" حکم اعدام صادر کرده است.
به گزارش دیده‌بان حقوق بشر کردستان، دادگاه انقلاب تهران برای "بهنام رحیمی"، "اصغر رحیمی"، "یاور رحیمی"، "مختار رحیمی"، "بهمن رحیمی" و "مردان ملکی" که همگی جوانان ٢٨ تا ٣۰ سال هستند، حکم اعدام صادر کرده است.
بر اساس این گزارش، افراد فوق الذکر، از دو سال پیش در سنندج بازداشت بودند و سپس به اوین انتقال داده شدند و بعد از ماه‌ها، به زندان رجایی شهر کرج منتقل گردیدند.
هم اکنون بالغ بر پانزده زندانی کردِ محکوم به اعدام، منتظر اجرای احکام خود هستند

گفتگو با یک نوکیش مسیحی پس از آزادی از زندان

به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران «محبت نیوز» ؛ "مصطفی شكراللهی" و " خلیل یارعلی " دو تن از نوكیشان مسیحی ساكن اهواز بودند كه توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از ۶۳ روز حبس در زندان كارون اهواز با سپردن مجموعن ۱۰۰ میلیون تومان وثیقه بطور موقت آزاد شدند. آزادی موقت این افراد در قبال دریافت وثیقه «سند ملکی به ارزش ۵۰ میلیون تومان» برای هر كدام، در روز شنبه ۲۸ اسفند ماه
۱۳۸۹ صورت گرفت.

سه‌شنبه، تیر ۲۸، ۱۳۹۰

بازداشت يک شهروند درنقده توسط نیروهای امنيتی

يک شهروند اهل نقده به نام ادریس عبدا... زاده توسط نيروهای امنيتی بازداشت شد
به گزارش موکریان، منزل این شهروند که اهل روستای خلیفان از توابع شهر نقده واقع در آذربایجان غربی می باشد پس از بازداشت توسط مأمورين مورد بازرسی قرار گرفته و مأمورین تعدادی عکس، CD و لب تاپ وی را همراه خود برده اند.
گفتنی است تا اين لحظه از محل بازداشت و اتهام احتمالی اين شهروند اطلاعی در دست نيست.

انتشار اعترافات بهاییان دستگیر شده در حوادث سال ۸۸

مرکز اسناد انقلاب اسلامی اعترافات بهاییان دستگیر شده در اعتراضات سال ۸۸ را در کتابی منتشر کرد.
مرکز اسناد انقلاب اسلامی متن بازجویی‌ها و اعترافات بهاییان دستگیر شده دراعتراضات سال ۸۸ به ویژه بازداشت شدگان روز 6 دی "عاشورا" را در کتابی با عنوان "نقش بهاییت در فتنه ۸۸" و در ۲۲۵ صفحه منتشر کرد.

دوشنبه، تیر ۲۷، ۱۳۹۰

بیست و دومین سالگرد ترور دکتر قاسملو برسرمیز مذاکره با نمایندگان جمهوری جهل اسلامی-دکتر گلمراد مرادی

کبوتر سفیدی را دیدی! با بالی صلح آمیز
به افق هدف
ش پرواز می کرد، دشواره است، مگرنه؟
 
در فوق ترجمه بند اول یک شعر کردی است که در مورد دکتر قاسملو و پیوستن اش به ابدیت، ازطرف جوانی شیفته ی آزادی کردستان سروده شده است. من حیفم آمد، این بند را برای فارسی خوانان عزیزم، ترجمه نسبی نکنم. بله دکتر قاسملو واقعا پیام آور صلح بود و با تمام نیرو، می خواست به طریق صلح آمیز، مسئله کردستان ایران را حل کند. پیروان او نیز، بهمین روش باوردارند و همین را می خواهند. پس این یک نویدی باید باشد، برای علاقه مندان و باورمندان به اتحاد، آزادی و دمکراسی.

حکم دادگاه بدوی محکومیت 4 تن از دراویش گنابادی سروستان

حکم دادگاه بدوی محکومیت آقایان،  فرزاد درویش سروستانی، محمد علی سعدی ، محمد جلال نیکبخت سروستانی و حجت الله سعیدی به اتهام اخلال در نظم عمومی از سوی شعبه اول دادگاه عمومی سروستان،  به 6 ماه حبس و 40 ضربه شلاق

دروغ پردازی نماینده جمهوری اسلامی درباره آزادی ادیان در ایران

 پایگاه خبری حوزه وابسته به حوزه علمیه قم به نقل از محمد حسین عابدینی، رایزن فرهنگی ایران در مسکو مدعی شده است که اسقف کلیسای ارتدوکس روسی گفته است «سیاست ایران را می ستاییم

یکشنبه، تیر ۲۶، ۱۳۹۰

اخبار کوتاه بهائیان از ایران

تبریز: احضار و بازجویی خانم هلن لقائی-اخیراً خانم هلن لقائی ساکن تبریز به دفتر محلی وزارت اطلاعات احضار و پس از بازجویی آزاد شده است.

تهران: احضار و بازجویی آقای فرهاد ذوالجلالی-خیراً آقای فرهاد ذوالجلالی ساکن تهران به دفتر حراست محلی پلیس احضار و پس از بازجویی آزاد شده است.

شنبه، تیر ۲۵، ۱۳۹۰

محکومیت یک شهروند مهابادی به ۴ سال حبس


 دادگاه انقلاب اسلامی یک شهروند مهابادی را به نام جعفر غفوری به حبس محکوم کرد.

به گزارش موکریان، دادگاه انقلاب این شهروند را که بیش از یک سال است در زندان به سر می‌برد به اتهام همکاری با گروههای مذهبی به چهار سال زندان محکوم کرد.

گفتنی است جعفر غفوری هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج دوران محکومیت خود را سپری می‌نماید.

جمعه، تیر ۲۴، ۱۳۹۰

فراخوان جلسه سخنرانی پالتالکی کمیته جوان و دانشجوکانون دفاع از حقوق بشر ایران


ماده سيزدهم ميثاق بين المللي حقوق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي سازمان ملل متحد
دولتهاي عضو اين ميثاق، حق هر فرد را جهت برخورداري از آموزش و پرورش به رسميت مي شناسند. آنها مي پذيرند که آموزش و پرورش ميبايد در جهت توسعه کامل شخصيت و حيثيت انسان و احترام فرد به حقوق بشر و آزاديهاي اساسي تقويت و هدايت شود. ....
ماده پانزدهم ميثاق بين المللي حقوق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي سازمان ملل متحد

خبر منتخب هفته:نامه عیسی سحرخیز خطاب به احمد شهید: مرگ خاموش ما را تدارک دیده اند

عیسی سحرخیز از زندانیان مشهور اسیر در زندان رجایی شهر، از این زندان نامه ای به احمد شهید گزارشگر ویژه ی حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران نوشته است. به گزارش کلمه به نقل از وبگاه فرزند عیسی سحرخیز، متن این نامه به شرح زیر است:

مصطفی زنگویی بوشهری دانشجو نخبه ۲۴ ساله در انتظار رای دادگاه،جرم مسحیت !!

mostafa1مصطفی زنگویی بوشهری ، دانشجوی نمونه رشته مدیریت صنعتی دانشگاه یزد ، در تاریخ ۷ تیر ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل یک ایماندار به نام ولی زحمتکش در یزد بازداشت شد.

سعید مختاری شهروند بهائی بازداشت شد

سعید مختاری، شهروند بهائی، ساکن بیرجند، روز سه شنبه ۲۱ تیرماه ۹۰، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شد.
سعید مختاری، شهروند بهائی، ساکن بیرجند، روز سه شنبه ۲۱ تیرماه ۹۰، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شد.

سپاه پاسداران، تمام قد علیـه مسیحیت می تـازد ! + عكس

.
انتشار دو کاریکاتور با مضامین خاص موضوعاتی بود كه ضمیمه روزنامه جوان چاپ سپاه بود و با توجه به نگرش مسیحیت ستیز آنان این طرحها بیش از آنکه یک طرح هنری و طنز و کاریکاتور باشد تیغی بود از جنس کاغذ علیه مسیحیت.
شاید «کورت وسترگارد» طراح و کاریکاتوریست دانمارکی هرگز نمی پنداشت کاریکاتوری که او از پیامبر اسلام کشیده و در روزنامه‌ «یولیاندس پوستن» (Jyllands-Posten) به چاپ رسانده بود کار را به آنجا کشاند که گروهی از بنیادگرایان اسلامی قصد جانش را کنند چرا كه بسیاری از مسلمانان جهان آن را توهین به مقدسات خود دانستند و در هر گوشه و کناری علیه او کشورش و دولتمردان دانمارکی آتش افروزی ها کنند.

احضار سما نورانی دانشجوی محروم از تحصیل برای اجرای حکم یک سال حبس تعزیری

سما نورانی دانشجوی محروم از تحصیل برای اجرای حکم یک سال حبس تعزیری، فراخوانده شد.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، احضار این دانشجوی محروم از تحصیل، در تاریخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۰ و طی دو احضاریه کتبی هم زمان، مبنی بر مراجعه به دادسرای شهید مقدس واقع در زندان اوین و اجرای حکم یک سال حبس تعزیری، صورت گرفته است.

بازداشت نسیم صمیمی، شهروند بهایی ساکن قائم شهر

 "نسیم صمیمی (نوروزیان)"، شهروند بهایی ساکن قائم شهر(استان مازندران) صبح روز چهارشنبه، ۲۲ تیر ماه، از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، خبرگزاری حقوق بشر ایران، ماموران ادارهٔ اطلاعات قائم شهر (بدون حضور مامور زن) صبح روز چهارشنبه به منزل نسیم صمیمی، شهروند بهایی، مراجعه کرده و با در دست داشتن حکم بازداشت، نامبرده را بازداشت و متعاقب آن به ادارهٔ اطلاعات منتقل نمودند.

پنجشنبه، تیر ۲۳، ۱۳۹۰

تداوم بازداشت شهروندان بهایی در شهر‌های مختلف

در تداوم برخورد دستگاه‌های امنیتی با شهروندان بهایی بیش از ده نفر در اصفهان و یک تن در بیرجند بازداشت شدند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر روز سه شنبه ۲۱ تیرماه ماموران اداره اطلاعات اصفهان به یک جلسه مذهبی بهائیان تحت عنوان ضیافت که در منزل یک شهروند بهایی به نام نوید پروینی تشکیل شده بود،مراجعه کرده و پس از تفتیش منزل و ضبط کامپیو‌تر، کتب و جزوات مذهبی، نوید پروینی را به همراه همسرش نگار سبحانیان، کیوان دهقانی، فرشید بدخش و تعدادی دیگر از شهروندان حاضر در جلسه مذکور (حدود ۱۲ نفر) را بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل نمودند.

کانادا احتمال صدور حکم اعدام برای یک ایرانی مسیحی متهم به ارتداد را تقبیح کرد.


جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا نسبت به گزارش هایی مبنی بر احتمال تصمیم قوه قضاییه جمهوری اسلامی برای صدور حکم اعدام برای یوسف نادرخانی، تبعه ایرانی مسیحی ابراز نگرانی کرد.
بنا به گزارش رسانه ها، یوسف نادرخانی ۳۲ ساله در سن نوزده سالگی از اسلام به مسیحیت گروید و پیشوای روحانی «کلیسای ایران» در رشت شد. مقامات ایران وی را به دلیل روی گرداندن از اسلام  و تغییر مذهب به مسیحیت، به ارتداد محکوم کردند.

محکومیت چهار تن از دراویش به حبس و شلاق


چهارتن از دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی از سوی شعبه اول دادگاه عمومی سروستان استان فارس، به حبس و شلاق محکوم شدند.

به گزارش جرس، با گذشت یازده ماه از تحصن‌ اعتراض‌آمیز دراویش سلسله نعمت‌اللهی گنابادی شهرستان سروستان در مقابل فرمانداری آن شهر، برای چهار تن از دراویش به نامهای فرزاد درویش سروستانی، محمد علی سعدی، محمد جلال نیکبخت سروستانی و حجت الله سعیدی به اتهام «اخلال در نظم عمومی» از سوی دادرس دادگاه به شش ماه حبس و چهل ضربه شلاق محکوم شدند.

چهارشنبه، تیر ۲۲، ۱۳۹۰

۵۳ روز بی خبری از یک شهروند بهائی

خبرگزاری حقوق بشر ایران - رهانا رامین زیبایی شهروند بهائی، ساکن کرج، از ابتدای خرداد ماه ۹۰ در پی یورش گسترده به منازل بهائیان و بازداشت افراد مرتبط با موسسه آموزشی آنلاین بهائی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
رامین زیبایی، شهروند بهائی، ساکن کرج مدت ۵۳ روز است که در بازداشت به سر می برد و از وضعیت ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست.

متن و کلیپ ماده 1 اعلامیه جهانی حقوق بشر

ماده ۱:تمام افراد بشر آزاد به دنیا می آیند و از لحاظ حیثیت و حقوق با هم برابرند . همه دارای عقل و وجدان می باشند و باید نسبت به یکدیگر با روح برادری رفتار کنند.

Article 1.
  • All human beings are born free and equal in dignity and rights.They are endowed with reason and conscience and should act towards one another in a spirit of brotherhood.

متن و کلیپ ماده 2 اعلامیه جهانی حقوق بشر


ماده۲:  هر کس می تواند بدون هیچ گونه تمایز ، خصوصا از حیث نژاد ، رنگ ، جنس ، زبان ، مذهب ، عقیده سیاسی یا هر عقیده دیگر و همچنین ملیت ، وضع اجتماعی ، ثروت ، ولادت یا هر موقعیت دیگر ، از تمام حقوق و کلیه آزادی هایی که در اعلامیه حاضر ذکر شده است ، بهره مند گردد. به علاوه هیچ تبعیضی به عمل نخواهد آمد که مبتنی بر وضع سیاسی ، اداری و قضایی یا بین المللی کشور یا سرزمینی باشد که شخص به آن تعلق دارد . گواه این کشور مستقل ، تحت قیمومیت یا غیر خود مختار بوده یا حاکمیت آن به شکل محدودی شده باشد .
Article 2.
  • Everyone is entitled to all the rights and freedoms set forth in this Declaration, without distinction of any kind, such as race, colour, sex, language, religion, political or other opinion, national or social origin, property, birth or other status. Furthermore, no distinction shall be made on the basis of the political, jurisdictional or international status of the country or territory to which a person belongs, whether it be independent, trust, non-self-governing or under any other limitation of sovereignty.